Doktor Pavel Láska - Ortopéd
menu
Ako liečime - Doplnky a homeopatiká - Ordinačné hodiny - Cenník - - V slovenčině Po maďarsky

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom sa znižuje hustota /denzita/ kosti. Keďže sa stávajú pórovitejčími a krehkejšími, riziko zlomenín sa výrazne zvyšuje.

Kto by mal byť vyšetrený?

Mali by to byť osoby staršie ako 60 rokov a ženy po menopause so zlomeninou alebo s najmenej jedným rizikovým faktorom pre zlomeninu.

Rizikové faktory:

Šipka Vzrast-subtílna postava.
Šipka Genetické faktory.
Šipka Životný štýl-nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatočný príjem vápnika, vitamínu D a horčíka, konzumácia veľkého množstva živočíšnych bielkovín, nadbytok soli a nedostatok pohybu.
Šipka Dlhodobé užívanie niektorých liekov.
Šipka U žien predčasný prechod / aj pooperačne/, poruchy menštruácie.
Šipka Dôsledok iného ochorenia, napríklad ochorenie nadobličiek, poruchy štítnej žľazy,gastroenterologické ochorenia, zápalové ochorenia.

Denzitometria

Najvhodnejší spôsob ako diagnostikovať osteoporózu a stanoviť riziko zlomeniny je denzitometria s posúdením celkového zdravotného stavu. Najpresnejšia je rontgenová absorbciometria-DXA / dual energy X-ray absorptiometry/. DXA je nízkodávková rontgenová metóda, ktorá je schopná zachytiť aj pomerne nízky stupeň straty kostnej hmoty. Používa sa na meranie kostnej hustoty v oblasti chrbtice a bedrového kĺbu.Doktor Láska 2010 Ordinácia | Cenník...